نخستین همایش داستان کوتاه/8
دری: فقدان کتاب درباره زندگی امام خمینی (ره) احساس می‌شود

خبرگزاری فارس: معاون فرهنگی ارشاد گفت: نبود زندگینامه درباره زندگی بزرگان خصوصا امام راحل از دیگر موضوعات است که فقدان آن احساس می‌شود. روزی رهبر انقلاب فرمودند امیدوارم داستان‌نویسی پیدا شود که همانند داستان زندگی گاندی، داستان زندگی امام راحل را نیز بنویسد.

خبرگزاری فارس: دری: فقدان کتاب درباره زندگی امام خمینی (ره) احساس می‌شود
گزارش تصویری مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نخستین همایش داستان کوتاه، صبح امروز در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و معماری برگزار شد.

در این مراسم بهمن دری معاون فرهنگی وزیر ارشاد ضمن اشاره به اینکه شاهد نخستین همایش پس از ۳۳ سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، گفت: اصل کار و نفس برگزاری این همایش که بر پیشانی خود نخستین را جای داده اتفاق مبارکی است از متولیان سپاسگزارم.

دری در ادامه یادآور شد: فکر می‌کنم حتی اگر در حرف‌های بنده یکی دو نکته اساسی باشد، حال مجلس ممکن است به گونه‌ای نباشد که این سخنان مثمرثمر باشد.

این مقام مسئول اضافه کرد: ‌امیدواری خروجی این جلسه به اختتامیه تمام نشود و به گونه‌ای باشیم که شاهد استمرار اینگونه همایش‌ها باشیم. چرا که جای تاسف دارد درحال حاضر سی و سومین جشن پیروزی انقلاب را جشن می‌گیریم اما شاهد برپایی نخستین دوره جشنواره داستان کوتاه هستیم.

به گفته دری این هم‌افزایی که در معاونت فرهنگی بوجود آمده را باید مغتنم شمرده شود. چرا که بسیاری از افراد، نویسندگان و برجستگان ادبی از این محافل دور بودند اما این همایش سبب گپ‌وگفت و دیداری تازه میان این نویسندگان شد که آن را مغتنم می‌شماریم.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد تصریح کرد: ما مفتخریم به داشتن کتاب قرآن که بسیاری از پندها و اندرزها در آن کتاب نگاشته شده است، مفتخریم به پیامبری که یک جمله لا‌الله‌الالله او بت‌های جاهلیت را نابود کرد و در دوران معاصر مفتخر به داشتن رهبری چون امام خمینی هستیم. امامی که پس از ۱۵ سال به وطن بازگشت و در این بازگشت هنگامی که از او سؤال شد چه احساسی دارید تنها به یک جمله بسنده بود و آن این بود "هیچ". امام خمینی در رویارویی با استکبار و آمریکا پس از فتح لانه جاسوسی باز هم یک کلمه گفتند و آن «نه» بود؛ داستان‌نویسان ما همانند شعر نسبت به سایر رشته‌ها از شعر می‌تواند به زوایای پیدا و پنهان انقلاب بپردازند.

این مقام وزارت ارشاد در ادامه عنوان کرد: در زمینه‌های رمان، داستان کوتاه، ‌داستان کوتاه کوتاه و ... در عصر انقلاب شاهد کم‌کاری بوده‌ایم. شاید دلیل آن باشد که بلافاصله پس از انقلاب اسلامی دفاع مقدس شکل گرفت و توجهات به آن سو چرخید. معتقدیم دفاع مقدس حلقه بزرگ از پیروزی انقلاب و اصل انقلاب است. از اصل انقلاب آثار کمی تولید شده بویژه در حوزه داستان که باید در این راستا توجهات خاصی صورت گیرد.

وی گفت: آثاری در مورد اصل انقلاب، مقایسه انقلاب با سایر انقلاب‌ها و به تاکید رهبر انقلاب در این راستا باید شاهد آثار افزونی باشیم.

دری ادامه داد: نبود زندگینامه درباره زندگی بزرگان خصوصا امام راحل از دیگر موضوعات است که فقدان آن احساس می‌شود. روزی رهبر انقلاب فرمودند امیدوارم داستان‌نویسی پیدا شود که همانند داستان زندگی گاندی، داستان زندگی امام راحل را نیز بنویسد.

وی به بنیاد ادبیات داستانی اشاره و اضافه کرد: بنیاد ادبیات داستانی آماده و با توشه و تباری که در اختیار دارد و از آن سراغ داریم، آماده است بستری فراهم کند و از آثار در راه انتشار حمایت کند چرا که هیچ دوره‌ای این بستر فراهم نبود در عرصه رمان و داستان کوتاه بنیاد ادبیات داستانی از آثار در آستانه انتشار و آثاری که می‌خواهند خلق شوند، حمایت خواهد کرد. تا از ظرفیت‌های همه نویسندگان به درستی استفاده شود.