برگزاری نشست دیپلماتیک سفرای آسیایی مقیم واتیکان به میزبانی سفیر ایران
ناصری: دیپلماسی دینی در معادلات سیاسی جهانی فعال شود

خبرگزاری فارس: سفیر ایران در واتیکان پیشنهاد کرد تا دیپلماسی دینی جای خود را در معادلات سیاسی جهانی باز کرده و از رسالت ادیان در مقابله با ناهنجاری‌ها و ناامنی‌های اجتماعی و اقتصادی کمک گرفته شود.

خبرگزاری فارس: ناصری: دیپلماسی دینی در معادلات سیاسی جهانی فعال شود

به گزارش خبرگزاری فارس، نشست دیپلماتیک سفرای آسیایی مقیم واتیکان به میزبانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکان با حضور کاردینال توران وزیر گفت‌وگوی ادیان واتیکان در محل اقامتگاه سفیر برگزار شد.

در آغاز این دیدار و ضیافت دیپلماتیک، حجت الاسلام ناصری سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکان برای حاضران سخنرانی کرده و با تبیین جایگاه مهم و موثر قاره آسیا، این قاره را به لحاظ نشئتگاه ادیان، مهد تمدن‌های بزرگ و نقش آفرین در تمدن‌های بشری دانسته و ظهور ادیان و پیامبران بزرگ در آسیا که دعوت کننده بشریت به علم و اخلاق و عدالت و صلح بودند را سنگ بنای تعالی و تمدن بشری توصیف کرد.

وی در ادامه با استناد به آیات قرانی، هدف از رسالت پیامبران الهی و نزول کتب آسمانی را برپایی عدالت در جامعه جهانی عنوان و بر سهم بزرگ تمدن اسلامی در ارتقا تمدن بشری و تمدن غرب تاکید کرد.  

سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: قرآن می‌فرماید "و من لم یحکم بما انزل ا.. فاولئک هم الظالمون" باز ماندن از آموزه‌های دینی و قوانین وحیانی ظلم و دوری از عدالت را به دنبال دارد. رویکرد به معنویت و نقش آفرینی ادیان می‌تواند جامعه جهانی را از مشاکل فراروی صیانت بخشد. 

وی در ادامه پیشنهاد کرد تا دیپلماسی دینی جای خود را در معادلات سیاسی جهانی باز کرده و از رسالت ادیان در مقابله با ناهنجاری‌ها و ناامنی‌های اجتماعی و نابسامانی‌های اقتصادی در راستای ایجاد جامعه عدالت محور همراه با تعامل و همزیستی مسالمت آمیز کمک گرفته شود. 

وی در پایان سخنرانی جمهوری اسلامی را مدل موفقی در اعتقاد به کرامت انسان و به رسمیت شناختن حقوق کامل شهروندی برای آحاد جامعه و پیروان ادیان مختلف دانسته و ابراز امیدواری کرد که جامعه جهانی با بهره گیری از سنن الهی و قوانین وحیانی بسوی سعادت و امنیت همه جانبه رهنمون شود.

کاردینال توران به عنوان میهمان ویژه در خصوص تحولات کشورهای شمال آفریقا نیز در این نشست ابراز نظر کرده و بر لزوم تقویت جایگاه و نقش ادیان در عرصه تحولات جهانی تاکید کرد.

وی در ادامه نسبت به ارایه نمونه‌ها و فرازهایی از سیره حکومتی نبوی و علوی در توجه به کرامت انسانی  و رعایت حقوق شهروندی از سوی حجت الاسلام ناصری ابراز تقدیر و تحسین کرد.

انتهای پیام/