محمد‌تقی فهیم در گفت‌وگو با فارس:
«قلاده‌های طلا» نخستین فیلم با ویژگی‌های جاسوسی-سیاسی است

خبرگزاری فارس: محمد‌تقی فهیم با بیان اینکه «قلاده‌های طلا» اتفاق مهمی در کارنامه ابوالقاسم طالبی است، گفت: «قلاده‌های طلا» نخستین فیلمی است که می‌توان آن را با ویژگی‌های جاسوسی ـ سیاسی ارزیابی کرد.

خبرگزاری فارس: «قلاده‌های طلا» نخستین فیلم با ویژگی‌های جاسوسی-سیاسی است

«محمد‌تقی فهیم» منتقد سینما در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس درباره فیلم سینمای «قلاده طلا» گفت: سینمای جهان در ژانر جاسوسی پلیسی و سیاسی بحث‌های زیادی دارد و گیشه این فیلم‌ها نیز همواره در سینمای هالیوود و بالیوود جزو سینماهای غالب محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در سینمای ایران در زمینه سیاسی پلیسی فیلم به خصوصی وجود نداشته و می‌توان گفت فیلم «قلاده‌های طلا» نخستین فیلمی است که آن را با ویژگی‌های جاسوسی ـ سیاسی ارزیابی کرد. فیلمی که از نظر عوامل تولید گردآوری شده، برای فرم و ساختار گونه‌ای است که کار در گونه سیاسی ـ جاسوسی قرار می‌دهد.

فهیم ادامه داد: «قلاده‌های طلا» از نظر ژانر، کار قابل توجه، ویژه و نویی است، در حقیقت ابوالقاسم طالبی صرف نظر از تبحر برای ورود به حوزه‌های پرتنش، سعی بسیاری به خرج داده است تا فیلمی آبرومند بسازد و حتی در مقابل مخالفان نیز بتواند سر خود را بالا نگه دارد و مقاومت کند. می‌توان گفت «قلاده‌های طلا» اتفاق مهمی در کارنامه طالبی است.

این منتقد سینما در ادامه اظهار داشت: عموماً در آثار سینماگران مدافع نظام یک پای ماجرا می‌لنگد، یا در محتوا یا در ساختار فیلم‌های این سینماگران، اما در فیلم «قلاده‌های طلا» هماهنگی خاصی بین موضوع، محتوا و فرم دیده می‌شود و تنها ایراد وارد به آن، شخصیت‌پردازی فیلم است که می‌توانست بهتر باشد.

انتهای پیام/ی