ورزش ایران در سال90 - جودو
امینی یک سهمیه المپیک گرفت و رفت

خبرگزاری فارس: سال 90 سال کسب سهمیه‌ المپیک برای همه ورزش‌های المپیکی به شمار می‌رفت اما فدراسیون جودو درگیر حواشی گوناگون بود.

خبرگزاری فارس: امینی یک سهمیه المپیک گرفت و رفت

به گزارش خبرگزاری فارس، جودو در سال 90 پیش از آنکه برنامه و موفقیت‌هایی داشته باشد، حاشیه و حرف و حدیث فراوانی داشت. پس از ناکامی‌های مداوم در سال 89 در آغاز سال 90 کار خود را با حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا شروع کرد.

مسئولان فدراسیون برای اینکه بتوانند وضعیت جودو را در سال جدید سرو سامان دهند به سراغ سرمربی خارجی برای تیم ملی رفتند. البته از چند ماه قبل زمزمه حضور یک مربی اروپایی در برنامه‌کاری مسئولان فدراسیون بود تا اینکه سرانجام جیرولاموی ایتالیایی پس از کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال وارد ایران شد.

جیرولامو در همان روزهای اول ورود به ایران با تعریف و تمجید مسئولان وقت فدراسیون روبرو شد و با ثبت قراردادی تا المپیک لندن هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفت.

جیرو هدایت تیم ملی جودوی ایران را به عنوان سرمربی بر عهده گرفت، اما این همکاری 7 ماه بیشتر دوام نیاورد. البته ناگفته نماند که مشکلات مالی فدراسیون اجازه نداد تیم ملی با جیرو در بیش از چند مسابقه کسب سهمیه المپیک شرکت کند و هر بار هم در اولین مبارزه خود ملی پوشان مسابقات را واگذار می‌کردند. علیرضا امینی تا لحظه آخر همکاری با جیرو معتقد بود وی تا زمانی که سکان هدایت تیم ملی را برعهده داشت هیچگاه برنامه‌های خود را به فدراسیون ارائه نکرد.

پس از اخراج جیرو بحث مبلغ قرارداد مالی سرمربی تیم ملی مطرح شد که افشارزاده دبیرکل کمیته ملی المپیک قرارداد سرمربی ایتالیایی تیم ملی را 12 هزار یورو در ماه اعلام کرد. پس از آن علیرضا امینی مبلغ قرارداد جیرو را کمتر از آنچه که رسانه‌ای شده بود اعلام کرد. البته افشارزاده نیز بلافاصله صحبت‌های خود را تکذیب و گفته‌های امینی را تایید کرد. به هر حال جیرو نیز نتوانست کشتی به گل نشسته جودو را از بحران خارج کند.

او با رزومه‌ای که از خود در المپیک به جای گذاشته بود سکان هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت و آخر هم با حرف و حدیث‌های فراوانی اخراج و راهی ایتالیا شد.

سال 90 در حالی که سال کسب سهمیه‌ المپیک برای همه ورزش‌های المپیکی به شمار میرفت برای جودو سال التیام بخشیدن به حواشی رخ داده در این فدراسیون بود. امینی در طول 11ماه اخیر تنها 4 ملی پوش را که در رنکینگ فدراسیون جهانی قرار داشتند به مسابقات کسب سهمیه المپیک اعزام می‌کرد که متاسفانه هر بار که ملی پوشان در هر مسابقه‌ای شرکت می‌کردند با شکست روبرو می‌شدند.

 

*سکانس آخر در فدراسیون جودو با برکناری امینی کلید خورد

در آخرین ماه پایان سال 90 اتفاقاتی در فدراسیون جودو رخ داد که منتقدان امینی از ماه‌ها قبل انتظار چنین تغییراتی را داشتند، سرانجام علیرضا امنیی مرد ناکام فدراسیون جودو با تصمیم مسئولان وزارت ورزش و جوانان صندلی مدیریت خود در فدراسیون را به محمد علی رستگار دبیر اسبق فدراسیون جودو داد. البته محمود رشیدی که چند ماهی بود به عنوان نایب رئیس فدراسیون فعالیت خود را آغاز کرده بود وی نیز جای خود را به مرد همیشه منتقد فدراسیون آرش میراسماعیلی اهدا کرد و با جودو خداحافظی کرد.

کادر جدید فدراسیون در همان روزهای ابتدایی خود که سکان فدراسیون را برعهده گرفتند بلافاصله تیم ملی را به آخرین مسابقه کسب سهمیه المپیک در اروپا اعزام کردند. البته تراژدی تلخ شکست بازهم در آخرین مسابقه کسب سهمیه المپیک در اروپا تکرار شد و تیم ملی با شکست در چک دوباره به ایران بازگشت. تیم ملی کاتا نیز با حضور در مسابقات قهرمانی آسیایی در تایلند توانست عنوان نایب قهرمانی در آسیا را تکرار کند.

امیدواریم تیم ملی جودو در مسابقات قهرمانی آسیا که آخرین فرصت کسب سهمیه المپیک است بتواند با کسب مدال طلا و یا نقره تعداد جواز حضور در المپیک را افزایش دهد تا کاروان ایران در ترکیب خود در المپیک لندن با بیش از یک جودوکار کار خود را آغاز کند.

انتهای پیام/م