توصیه اشتون به سفرای اروپایی برای بازگشت به مینسک

خبرگزاری فارس: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به کشورهای عضو این سازمان توصیه کرد که تا قبل از نشست هفته آینده وزرای خارجه اتحادیه اروپا سفرای خود را به پایتخت بلاروس بازگردانند.

خبرگزاری فارس: توصیه اشتون به سفرای اروپایی برای بازگشت به مینسک

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «لنتا»، "کاترین اشتون" نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی از کشورهای عضو این سازمان خواست تا ظرف یک هفته سفرای خود را به مینسک (پایتخت بلاروس) بازگردانند.

یک مقامات دیپلماتیک در اتحادیه اروپا فاش کردند که اشتون یادآور شده است که سفرای اروپایی باید تا قبل از برگزاری نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که قرار است 23-22 ماه مارس در بروکسل برگزار شود، به بلاروس باز گشته باشند.

انتظار می‌رود که در این نشست تحریم‌های جدیدی را علیه مقامات مینسک به تصویب برسانند.

سفرای 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در اواخر ماه فوریه از پایتخت بلاروس فراخوانده شدند. این مسئله در پی بازگشت مقامات بلندپایه دیپلماتیک بلاروس از ورشو و بروکسل به میهن و همچنین توصیه وزارت خارجه بلاروس به سفرای لهستان و نمایندگان اتحادیه اروپا به ترک مینسک صورت گرفت.

علاوه بر این "دمیتری راگوزین" معاون نخست وزیر روسیه روز گذشته وعده داد که مقامات مسکو در صورت تشدید تحریم‌های سیاسی و اقتصادی بلاروس از سوی اتحادیه اروپا به حمایت خود از این کشور ادامه خواهند داد.

مقامات مینسک هم بعد از ادامه مناقشه با کشورهای اروپایی مرتبا بر ضرورت تقویت روابط با روسیه تاکید کرده و در عین حال علاقه ای برای بازگشت سفرای اروپایی به بلاروس نشان نمی‌دهند.

راگوزین گفت: روسیه قول می‌دهد که در صورت تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا که ممکن است هفته آینده بوقوع بپیوندد، اجازه نخواهد داد بلاروس آسیبی از این بابت ببیند.

انتهای پیام/آ.ص