در کنفرانس حق بهره گیری آزادانه از دستاوردهای علمی ژنو مطرح شد
ترور شخصیت‌های علمی هر کشور نقض صریح حقوق بشر است

خبرگزاری فارس: شرکت کنندگان در برگزاری کنفرانس حق بهره گیری آزادانه از دستاوردهای علمی تاکید کردند که ترور شخصیت‌های علمی هر کشوری به هر بهانه‌ای، نقض صریح حقوق بشر محسوب می‌شود.

خبرگزاری فارس: ترور شخصیت‌های علمی هر کشور نقض صریح حقوق بشر است

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با اجلاس نوزدهم شورای حقوق بشر-ژنو، کنفرانسی با موضوع "حق بهره‌گیری آزادانه از دستاوردهای علمی" در حاشیه اجلاس و  توسط سازمان‌های غیر دولتی حاضر برگزار شد.

سخنرانان این کنفرانس عبارت بودند از: "سارا فلاندر" مدیر مرکز بین‌المللی اکشن “international action center” (یکی از موسسات غیر دولتی فعال در آمریکا که در زمینه مبارزه با جنگ فعالیت می‌کند)، سجادپور استاد دانشگاه و "رمزی کلارک" وکیل و حقوقدان آمریکایی و دادستان کل اسبق آمریکا. 

موسسه‌ای که خانم فلاندر مدیریت آن را بر عهده دارد، اخیراً در حدود 80 شهر آمریکا راهپیمایی ضد  جنگ و تحریم علیه ایران با شعار نه جنگ، نه تحریم و نه ترور راه اندازی کرده، همچنین وی اخیراً کمپینی با عنوان stop war on iran نیز راه اندازی کرده است.

طی کنفرانس مذکور به تحلیل و بررسی حق مسلم کشورها بر استفاده علمی به صورت مستقل و آزادانه پرداخته شد.

در تایید امکان انگیزه ترور دانشمندان ایرانی بدست عوامل آمریکایی، رمزی کلارک، ضمن اشاره به واقعه تاریخی انقلاب اسلامی ایران، گفت: آمریکایی‌ها یک بار طعم شکست در برابر تجمعات خودجوش مردمی را چشیده‌اند و با توجه به کینه دیرینه آنها با جمهوری اسلامی ایران، در صورت احساس هرگونه خطر انگیزه دست زدن به هر کاری را دارند.

وی افزود: آمریکایی‌ها معتقدند در مورد انقلاب اسلامی نباید می‌گذاشتند اعتراضات علیه شاه آغاز شود و حالا نیز می‌خواهند همانند انقلاب اسلامی ایران شکست نخورند.

سجادپور و سارا فلاندر نیز به تحلیل ماجرای ترور دانشمندان هسته‌ای ایران پرداختند و بر این نکته تاکید کردند که ترور شخصیت‌های علمی هر کشوری به هر بهانه‌ای، نقض صریح حقوق بشر محسوب می‌شود.

سجاد پور معتقد است که نمی‌توان بین حقوق دانشمندان ایران و دیگر کشورها تفاوت قائل شد و همگی آنها حق برابر دارند تا در شرایط مناسب و در جهت منافع کشورشان به تحقیقات علمی بپردازند.

سارا فلاندر نیز در این خصوص گفت: البته حقی که ما از آن سخن می‌گوییم را قانون محدود نساخته، به علاوه نقض آن حق، نقض قانون است، اما این سیاست‌های غربی است که برایش چارچوب تعیین کرده و نه قانون.

وی افزود: همه می‌دانند بیشترین سلاح هسته‌ای را آمریکا در اختیار دارد ولی ایران تنها در راه بدست آوردن انرژی هسته‌ای است و آمریکا ایران را تهدید به شمار می‌آورد.

سجادپور نیز در پایان و در پاسخ به برخی سوالات مطرح شده عنوان کرد: متاسفانه سیاست‌های غربی کماکان در اندیشه طراحی و  تشویش نوعی ایران هراسی هستند نه فعالیت حقوق بشری. برای هر ادعایی علیه ایران لازم است دلایل منطقی رو شود و آنهایی که ایران را به تروریسم محکوم می‌کنند، لازم است دلایل قابل قبولی داشته باشند، که غرب تاکنون نتوانسته هیچ دلیل منطقی در این خصوص ارائه دهد.

انتهای پیام/