حجت‌الاسلام علی مخدوم در گفت‌و‌گو با فارس بیان داشت
«نوروز» فرصت مناسبی برای بخشیدن صبغه الهی به «صله رحم»

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی با بیان اینکه «نوروز» عالی‌ترین فرصت برای عمل کردن به توصیه‌های دین است، به جا آوردن «صله رحم» در نوروز را در صورتی یک عمل عبادی دانست که رنگ و بوی خدایی به خود گیرد.

خبرگزاری فارس: «نوروز» فرصت مناسبی برای بخشیدن صبغه الهی به «صله رحم»

حجت‌الاسلام والمسلمین علی مخدوم رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس با بیان اینکه نو شدن سال درس‌هایی را برای انسان به ارمغان می‌آورد، اظهار داشت: یکی از مهمترین درس‌ها تغییر فصل زمستان به بهار و دیگری خانه تکانی دل در کنار خانه تکانی ظاهری منازل است.

وی با تاکید بر اینکه ایرانی‌ها برای پذیرایی از مهمان در سال نو به ایجاد شرایط متناسب با مهمانی از قیبل خانه تکانی روی می‌آورند، افزود: در این حین باید به فکر درون خود نیز باشیم تا در پرتو تازه شدن طبیعت، زمینه‌های طراوت روح خود را فراهم سازیم.

حجت‌الاسلام مخدوم با بیان اینکه همواره درس‌های فراوانی در دل طبیعت برای انسان نهفته است، ابراز داشت: «نوروز» یک فرصت عالی است که بتوانیم رفتارها و توصیه‌های دینی را  عملی کنیم، اینکه مواظب اطرافیان باشیم و به احوال دیگران توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه همراه با لطیف شدن هوا، روحیه انسان هم لطیف می‌شود، ادامه داد: ارتباط با بستگان و همسایگان در نوروز زیاد می‌شود، این ارتباطات و صله رحم قیمت خاص خود را دارد و فرصتی را فراهم می‌کند تا نیازهای همدیگر را بشناسیم.

رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی با تاکید بر اینکه صله رحم در نوروز رنگ و بوی خدایی پیدا کند، خاطرنشان کرد: هنگامی که به بازدید بستگان می‌رویم، به این نکته توجه داشته باشیم که بستگان و خویشاوندان نعمت‌های خداوند هستند و باید قدر آنها را دانست، در این شرایط دید و بازدید‌ها یک عمل عبادی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه همراه با قابلیت سرسبز شدن طبیعت در بهار، به زدودن زنگار دل نیز مبادرت کنیم، اذعان داشت: در فضای نوروز از فرصت دید و بازدیدهای عید برای جلب رضای خداوند نهایت استفاده را کنیم تا به سرسبزی دل منتهی شود، منتها مشروط بر اینکه غبارهای دل را زدوده باشیم.

انتهای پیام/ک