کوفی عنان بزودی به مسکو سفر می‌کند
غرب برای نخستین بار در مورد سوریه حاضر به دادن امتیاز شد

خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه روسیه با استقبال از توافق اعضای شورای امنیت در مورد بیانیه مربوط به سوریه تاکید کرد: همتایان غربی ما بالاخره دست از تهدید و تعیین ضرب‌العجل برای مقامات دمشق دست برداشته و هر دو طرف مناقشه را به سازش فراخواندند.

خبرگزاری فارس: غرب برای نخستین بار در مورد سوریه حاضر به دادن امتیاز شد

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «وزگلاد»، شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از مدت‌ها اختلاف نظر به دیدگاه واحدی در خصوص سوریه رسیده و از هر دو طرف مناقشه در این کشور درخواست کرده تا با یکدیگر سازش کنند، ضمن اینکه برای نخستین بار در مورد یک مسئله اصولی حاضر به دادن امتیاز به روسیه شدند. .

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در این رابطه اظهار کرد: من بسیار خوشحالم که همتایان غربی ما دست از تهدید و تعیین ضرب‌العجل برای مقامات دمشق دست برداشتند.

شورای امنیت روز چهارشنبه به اتفاق آراء بیانیه ای صادر کرد که در آن از پیشنهادات ارائه شده از سوی "کوفی عنان" نماینده سازمان ملل و اتحادیه کشورهای عربی در حل و فصل بحران در سوریه «بطور کامل» حمایت شده است. آخرین بار که اعضای شورای امنیت به چنین اتفاق نظری در مورد سوریه رسیده بودند، در اوایل ماه آگوست بود.  

در بیانیه‌ای که برخلاف قطعنامه مصوبه این شورا جنبه الزام آور ندارد، از "بشار اسد" رئیس‌جمهوری سوریه و همچنین نمایندگان گروه‌های مخالف دولت خواسته شده است تا «حسن نیت و اراده خویش» با کوفی عنان، نماینده سازمان ملل همکاری کنند تا طرح وی که شامل 6 بند در زمینه حل و فصل بحران کنونی در این کشور است، بدون تامل مورد اجرا گذاشته شود.

یکی از پیشنهادات عنان، توقف هر نوع اقدام مسلحانه و خشونت بار از سوی هر دو طرف مناقشه زیر نظر ناظرین سازمان ملل و آغاز خروج نیروهای نظامی از شهرهای بزرگ سوریه است. در این بیانیه همچنین خواستار تامین دسترسی کمک‌های انسان دوستانه به مناطقی که درگیری نظامی در آنها جریان دارد و همچنین آزادی افراد غیرنظامی که بصورت غیرقانونی بازداشت شده‌اند.

وزیر امور خارجه روسیه با استقبال از تصمیم کشورهای غربی برای خودداری از تعیین ضرب‌العجل و تهدید دولت سوریه برای حل و فصل بحران در این کشور گفت: من بسیار خوشحالم و همانطور که بیانیه مورد توافق اعضای شورای نشان می‌دهد، همتایان غربی ما بالاخره از تهدید و تعیین ضرب‌العجل برای مقامات دمشق و از تلاش برای حل بحران در سوریه از طریق درخواست تنها از یک طرف مناقشه دست برداشتند. برای اینکه در هر صورت گروه بزرگی از افراد مسلح مخالف در حال جنگیدن با دولت سوریه هستند.

لاوروف در رابطه با قطعنامه های قبلی شورای امنیت که روسیه آنها را وتو کرده، توضیح داد: این اقدام مسکو نه در دفاع از رژیم بشار اسد، بلکه در دفاع از خود شورای امنیت است که نباید از تصمیمات غیراصولی که عملی نیستند، حمایت کند.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که کوفی عنان قرار است در آینده بسیار نزدیک به مسکو سفر کند تا اوضاع در سوریه و راه حل بحران در این کشور را مورد بررسی قرار دهد.

انتهای پیام/آ.ص