امیدها و نگرانی‌ها درباره استخراج نفت در سومالی

خبرگزاری فارس: اخبار مربوط به استخراج نفت در منطقه "پونت لند" واقع در شمال شرق سومالی نگرانی‌ها و امیدهایی را در این کشور واقع در شاخ آفریقا ایجاد کرده است.

خبرگزاری فارس: امیدها و نگرانی‌ها درباره استخراج نفت در سومالی

 به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیره"، بر اساس برآوردهای اولیه ذخایر نفتی عظیمی در منطقه "پونت لند" که از نیمه خودمختاری برخوردار است، کشف شده و عده ای امیدوارند که این امر بتواند به درگیریهای داخلی این کشور که از سال 1991 آغاز شده است، پایان داده و این کشور را بازسازی کرده و زندگی مناسبی را برای مردم آن ایجاد کند.

اما گروهی دیگر می گویند استخراج نفت در این منطقه می تواند دامنه اختلافات میان گروههای مسلح سومالی را افزایش داده و به درگیریهای موجود دامن بزند.

"احمد علی اسکر" وزیر اطلاع رسانی دولت "پونت لند" اعلام کرد: ذخایر نفت این منطقه زیاد است که این امر می تواند از شدت فقر مردم بکاهد، زیرا در حال حاضر 43 درصد مردم سومالی زیر خط فقر زندگی می کنند که نتیجه نبود منابع طبیعی در این کشور است.

وی افزود: بر اساس آماری که سازمان بین المللی کار در سال 2011 ارائه داده است، نرخ بیکاری در سومالی به 74 درصد می رسد و استخراج نفت و صادرات آن به اجرای طرح هایی منجر می شود که فرصت های کاری زیادی را ایجاد می کند.

در همین راستا "احمد شری"، استاد علوم سیاسی دانشگاه شرق آفریقا می گوید: استخراج نفت می تواند به آرام شدن اوضاع پر آشوب میان گروههای سیاسی و نظامی منجر شود و تاثیر مثبتی در روند سیاسی سومالی به سمت بهبودی اوضاع داشته باشد.

وی تاکید کرد: کمبود منابع طبیعی و فقر شدید عاملی است که به درگیریهای سیاسی در سومالی دامن می زند و چنانچه در استخراج نفت به نتایج قابل توجهی برسند، موجب می شود که گروههای سیاسی از بازسازی سومالی حمایت کنند.

اما "موسی علی جامع"، دبیر کل حزب تغییر در پونت لند درباره فساد در اداره درآمدهای نفتی ابراز نگرانی کرد.

وی افزود: مردم سومالی در حال حاضر درباره ماهیت بندهای قرارداد میان شرکت حفاری "افریقا اویل" کانادا که انحصار حفاری در پونت لند را داراست و دولت پونت لند، اطلاعی ندارند.

گفتنی است منطقه پونت لند دارای نیمه خود مختاری است و در سال 1998 به وسیله اعیان منطقه تاسیس شد و بخشی از نظام فدرالی جمهوری سومالی محسوب می شود.

اکتشافات نفتی در منطقه پونت لند در سال 2005 آغاز شد؛ این اکتشافات به دنبال حفاری هایی که شرکت های آمریکایی در بخش های وسیعی در سومالی در اواخر دهه هشتاد قرن گذشته داشتند، انجام شد.

انتهای پیام/++