برپایی گسترده جشن نوروز در کشورهای قزاقستان و قرقیزستان+ تصاویر

خبرگزاری فارس: دولت و مردم قرقیزستان و قزاقستان روز چهارشنبه با برگزاری آیین‌هایی ویژه نوروز امسال را گرامی داشتند.

خبرگزاری فارس: برپایی گسترده جشن نوروز در کشورهای قزاقستان و قرقیزستان+ تصاویر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، "الماس بیک آتمبایف" رئیس جمهوری قرقیزستان در مراسم باشکوهی در "آلا تائو" میدان مرکزی شهر بیشکک با حضور و سخنرانی در حضور هزاران نفر از ساکنان و میهمانان این کشور، نوروز را جشن آیینی مردم قرقیز عنوان کرد.

وی گفت: نوروز که جشن پیروزی نور بر تاریکی، گرمی بر سردی، پندار نیک بر بدی است از سوی مردمان گذشته قرقیز و از زمان‌های قدیم تجلیل و گرامی داشته می‌شد.

وی با اشاره به خاطرات ناخوشایند اغتشاش‌های 2 سال قبل که در روزهای نوروز اتفاق افتاده بود، گفت: از شما دعوت می‌کنم همه خاطرات بد گذشته را فراموش کنید و از این به بعد نوروز را به آن شیوه‌ای که گذشتگان ما به عنوان جشن صلح و رفاه گرامی می‌داشتند، تجلیل کنید و دیگر در فکر انقلاب های خانمان سوز نباشیم.

بنا به این گزارش، در ادامه مراسم،برنامه‌های مفرح نوروزی دیگری از قبیل اجرای موسیقی سنتی، مسابقات ورزشی و توزیع شیرینی و غذا اجرا شد.

در این روز همچنین مردم قزاقستان که نوروز را با نام "ناروز میرمی" و آغاز سال نو خورشیدی می‌شناسند با برگزاری همایش‌های فرهنگی و ورزشی در میدان‌ها و باغ‌های بزرگ  این شهر، نوروز را گرامی داشتند.

دولت قزاقستان امسال برای اولین بار در تاریخ این کشور سه روز را برای تجلیل مناسب از نورور تعطیل اعلام کردند.

در مدت 20 سال گذشته نوروز را در این کشور آسیای مرکزی تنها یک روز جشن می‌گرفتند.

در قزاقستان نیز همچون در سایر کشورهای دیگر منطقه در روزهای این جشن تهیه غذاهای سنتی و توزیع آن برای همسایگان و افراد نیازمند از دیگر عادات و رسوم معمولی است.

به اعتقاد مردم قزاق ماهیت اصلی نوروز شناخت وحدت انسان با طبیعت، برابری شب و روز  و رو به نمو و رشد آوردن تمام موجودات می‌دانند.

در ادامه می‌توانید تصاویر جشن نوروز امسال قرقیزستان را ملاحظه فرمایید.

 

انتهای پیام/.