تبلیغات
خبر و خبرهای روز - مطالب هفته سوم اسفند 1390

"آی اس آی" امپراطوری پنهان پاکستان

یکشنبه 21 اسفند 1390 نویسنده: ramin h |

نگاهی به ساختار تشکیلاتی پنجمین سازمان امنیتی برتر جهان
"آی اس آی" امپراطوری پنهان پاکستان

خبرگزاری فارس: این گزارش به بهانه انتصاب ژنرال "ظهیر الاسلام" مدیر جدید سازمان اطلاعات پاکستان قصد دارد نمایی از ساختار و فعالیت‌ها و جایگاه ISI به عنوان یکی از پنج سازمان امنیتی برتر جهان در این کشور ارائه دهد.

خبرگزاری فارس: "آی اس آی" امپراطوری پنهان پاکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام آباد، پاکستان از بدو استقلال تاکنون به رغم خواسته بنیانگذاران آن که آرزو داشتند پاکستان کشوری باشد برای همه مسلمانان منطقه جنوب آسیا تا در این حدود و ثغور سیاسی بتوانند به دور از همه چالش‌ها و در فضای آزاد مذهبی زندگی کنند، همزاد و همراه بحران بوده و ثبات و آرامش برای مردمان آن سرزمین کماکان یک آرزوست.

وجود دشمنی همیشگی به نام هند در جوار مرز طولانی با این کشور و همچنین تشتت و درگیری‌های داخلی که از بدو تأسیس این کشور همواره گریبانگیر پاکستان بوده است، بر انگیزه این کشور برای داشتن سازمانی اطلاعاتی و ضد جاسوسی قوی بیش از پیش افزوده است.

ISI اکنون به عنوان یکی از پنج آژانس برتر امنیتی جهان شناخته می‌شود که شبکه آن در سطح جهان گسترده شده است.

تاریخچه ISI

در سال 1948 میلادی در حالی که هنوز یک سال از نخستین رویارویی هند با پاکستان نگذشته بود، سازمانی تحت نام(Inter Services Intelligence" (ISI" با تلاش و مغز متفکر یک ژنرال انگلیسی که ریاست ستاد زمینی ارتش پاکستان را بر عهده داشت، شکل گرفت.

این سازمان به عنوان یک ارگان امنیتی برای هر 3 نیروی دفاعی پاکستان تشکیل شد و وظیفه آن دفاع از مرزهای جغرافیایی و ایدئولوژیکی پاکستان بود.

زمامداری ژنرال "ایوب خان" (1969-1958) را باید دوره انسجام و تبیین حیطه وظایف سازمان اطلاعات پاکستان نامید. در این دوره نقش این سازمان در تأمین منافع ملی، مانیتورینگ احزاب سیاسی و اپوزیسیون و تحکیم نقش نظامیان در قدرت برجسته و مشخص گردید.

دوره حضور ژنرال "حمید گل" در رأس (ISI (1989-1987 را باید اوج دوران قدرت این سازمان دانست.

افغانستان فرصت رشد و توسعه ISI

حمله شوروی سابق به افغانستان در سال 1979 میلادی سبب شد تا ISI نقشی ویژه‌ای در مواجهه با سازمان‌های اطلاعاتی غرب و شوروی بیابد.

در دوران جهاد افغانستان، ISI با همکاری سازمان‌های اطلاعاتی آمریکایی و اروپایی موفقیت تاریخی را در تجهیز و متحد کردن نیروهای جهادی علیه اشغالگران روسیه به دست آورد.

آمریکا طی آن دوران پاکستان را خط مقدم جنگ با شوروی اعلام کرده بود و از همین رو حمایت‌های فراوان لجستیک و مالی از اسلام‌آباد انجام داد.

اقدامات این سازمان در افغانستان که از لحاظ مادی و اقتصادی از طرف غرب حمایت می‌شد علاوه بر به دست آوردن اعتبار جهانی باعث گسترش هرچه بیشتر این سازمان شد.

پاکستان نیز با کمک‌های غرب ده‌ها هزار جنگجوی افغانی را در کمپ‌های درون افغانستان و پاکستان آموزش داد و راهی جبهه‌های نبرد با ارتش سرخ شوروی کرد.

اوج همکاری‌های سازمان سیا با ISI نیز در همین دوره اتفاق افتاد و عده‌ای از افسران نظامی و اطلاعاتی پاکستان به منظور فراگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و کسب تجربه از سازمان اطلاعات آمریکا عازم واشنگتن شدند و حتی افرادی از CIA نیز به صفوف و کادر رهبری مبارزه علیه نظامیان شوروی در افغانستان پیوستند.

"حسن عسکری" تحلیلگر در حوزه دفاعی معتقد است: با وجود این که روابط پاکستان و آمریکا در حال حاضر حسنه نیست اما در حوزه اطلاعاتی روابط آنان همچنان ادامه دارد.

وی می‌افزاید: بعد از حوادث 11 سپتامبر به دلیل همکاری این سازمان با سرویس اطلاعات آمریکا (CIA)، اهمیت ISI دوچندان شده است.

اهداف مهم سازمان اطلاعاتی پاکستان

از هدف‌های زیر به عنوان مهمترین اهداف سازمان اطلاعات پاکستان نام برده شده است:

- صیانت از منافع پاکستان و امنیت ملی این کشور در داخل و خارج

- کنترل پیشرفت سیاسی و نظامی در کشورهای همسایه که امنیت ملی این کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

- هماهنگی میان فعالیت‌های اطلاعاتی 3 نیروی مسلح ارتش.

- تحت نظر گرفتن افراد خود، اتباع خارجی‌، رسانه‌ها، سیاستمداران پاکستانی، دیپلمات‌های خارجی در پاکستان و دیپلمات‌های پاکستان در خارج از کشور.

در حال حاضر عملیات این سازمان در سطح جهان گسترش یافته و ادارات مختلف آن شامل امنیت بین‌الملل، سرویس مبارزه با جاسوسی، سرویس کشمیر، امنیت داخلی و دیگر سرویس‌های کوچک‌تری که مسئول انجام عملیات‌های مختلف هستند، فعال می‌باشند.

ISI ؛ نهاد برتر در پاکستان

پیشینه تاریخی میان هند و پاکستان و استمرار مناقشه کشمیر، ترس و نگرانی از هند و تهدید خارجی ناشی از آن، همواره ارتش پاکستان را به عنوان اصلی‌ترین نهاد حافظ پاکستان در مقابل این کشور، دارای محبوبیت کرده است.

بر این اساس آرزوی هر جوان پاکستانی است که در ارتش خدمت کرده و از این طریق ضمن کسب مقبولیت مردمی، از رفاه و امنیت شغلی نیز برخوردار گردد.

مجموعه این عوامل اقتداری را به ارتش داده که قابل قیاس با دیگر ارکان قدرت در این کشور نیست. در واقع نهادها و مراکز غیرنظامی پاکستان موجودیت و ارزش اجتماعی خود را در دوری و نزدیکی به ارتش تعریف می‌کنند. حتی عباراتی همچون "ارتشی که کشور دارد"، "ارتش؛ دولتی در دولت"، "حکومت نامریی" و "پدر خوانده‌های مرموز" نیز گاهی در جراید این کشور و در توصیف جایگاه ارتش پاکستان درج می‌شود.

این سازمان به عنوان یک واحد برتر امنیتی پاکستان، نقش کلیدی را در تحولات سیاست ملی ایفا کرده است که نقش آن را روی کار آوردن و برکناری حکومت‌ها در 3 دهه اخیر به وضوح می‌توان دریافت.

ساختار اداری سازمان اطلاعات پاکستان

اداره اطلاعات پاکستان در اسلام‌آباد واقع است. به رئیس این اداره "مدیر کل" می‌گویند که معمولا از میان ژنرال‌های نیروی زمینی ارتش انتخاب می‌گردد.

3 معاونت مهم سیاسی، خارجی و عمومی دارد که بطور مستقیم زیر نظر مدیر کل انجام وظیفه می‌کنند. پرسنل عمومی ISI اکثراً از میان نیروهای پلیس، نیروهای شبه‌نظامی دولتی و برخی واحدهای ویژه نیروی زمینی انتخاب می‌گردند.

محافل غیر رسمی پاکستان شمار کارمندان ISI (نظامی و غیرنظامی) را حدود 25 هزار نفر تخمین زده‌اند که این تعداد بجز 30 هزار نفری است که برای این سازمان خبررسانی می‌کنند.

این تعداد نیرو در 6 بخش پشتیبانی، اطلاعات داخلی، اطلاعات خارجی، بخش جامو و کشمیر، عملیات مسلحانه و فنی مشغول فعالیت می‌باشند.

این سازمان به لحاظ تشکیلاتی دارای بخش‌های زیر می‌باشد:

- "کمیته اطلاعات" X (JIX): این بخش هماهنگ‌ کننده همه بخش‌ها در ISI است. اطلاعاتی که در بخش‌های مختلف تولید می‌شود به این بخش ارسال و پس از تجزیه و تحلیل در این بخش، بصورت گزارش توزیع می‌گردد.

- "دایره اطلاعات مشترک" (JIB): این دفتر بزرگترین بخش این سازمان را تشکیل می‌دهد. فعالیت‌ اصلی این بخش جمع‌آوری اطلاعات در مورد احزاب سیاسی است. گفته می‌شود 3 بخش "عملیات در هند"، "مبارزه با اقدامات تروریستی" و "محافظت از مقامات مهم" در این بخش مشغول فعالیت هستند.

- "دایره ضد اطلاعات" (JCIB): این بخش مشابه NOC در CIA است. دیپلمات‌های پاکستانی که در امر جمع‌آوری اطلاعات اخبار مشغولند، گزارشات خود را به این بخش می‌فرستند. حوزه فعالیت این بخش عموماً خاورمیانه، جنوب آسیا، چین، افغانستان و آسیای مرکزی است.

- "اطلاعات مشترک شمال" (JIN): این بخش در جامو و کشمیر فعال است و حرکت نیروهای هندی در خط کنترل را بر عهده دارد.

- "اطلاعات مشترک متفرقه" (JIM): این بخش مسئولیت فعالیت‌های جاسوسی، مأموریت‌های جاسوسی، نظارت  و فعالیت در دوران جنگ را بر عهده دارد.

- "دایره مشترک اطلاعات ارتباطی" (JSIB): این دایره مجموعه عملیات اطلاعاتی را از طریق برپایی ایستگاه‌های شنودی و دیداری در طول مرز با هند و مراقبت برای جلوگیری از تصویربرداری از مناطق ممنوعه بر عهده دارد.

- "اطلاعات مشترک تکنیکی" (JIT): این بخش مسئولیت تجهیزات جاسوسی و عملیاتی در زمینه‌های سخت افزاری و نرم افزاری را برعهده دارد.

مکانیسم انتخاب رئیس سازمان اطلاعات پاکستان

همانند انتخاب سران تمامی نیروهای دفاعی و آژانس‌های اطلاعاتی در پاکستان، انتصاب مدیر کل ISI نیز بر عهده رئیس جمهور این کشور بوده و بر پایه مشورت با نخست‌وزیر انجام می‌شود.

برای انتصاب مدیرکل جدید این سازمان، رئیس ستاد کل ارتش از طریق وزارت دفاع اسامی 3 تن از افراد مورد نظر را از میان ژنرال‌ها به نخست‌وزیر پیشنهاد می‌کند و نخست وزیر این اختیار را دارد که یکی از این 3 نفر را انتخاب کرده یا هر 3 را رد کند و خواستار اسامی جدیدی شود و یا اینکه براساس نظر خود فردی را برای این پست انتخاب کند.

سازمان اطلاعات پاکستان یک مزیت استثنایی دارد و آن این است که می‌تواند در انتصاب‌های خود از غیرنظامیان نیز استفاده ‌کند؛ اگرچه پست‌های کلیدی این سازمان همواره توسط افسران ارتش پاکستان اداره می‌شود.

هفته گذشته در مورد این که چه کسی مدیر کل ISI خواهد شد، پیش‌بینی‌هایی شد و نام 3 تن در رسانه‌های پاکستانی بیان شد.

این سه تن عبارت بودند از؛ "وحید ارشد" ژنرال بازنشسته رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، "خالد ربانی" فرمانده واحد پیشاور و "ظهیرالاسلام" ژنرال بازنشسته و فرمانده واحد کراچی بزرگترین شهر پاکستان که از این میان، ظهیرالاسلام به عنوان مدیر کل جدید سازمان اطلاعات پاکستان برگزیده شد.

ظهیرالاسلام فرمانده واحد کراچی یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای تصدی پست مدیر کل این سازمان بود.

سران پیشین ISI

قبل از ژنرال احمد شجاع پاشا ژنرال بازنشسته "ندیم تاج" بین اکتبر 2007 تا اکتبر 2008 به عنوان مدیر کل  ISIمشغول به فعالیت بود.

ژنرال "پرویز کیانی" فرمانده کنونی ارتش پاکستان هم در سال‌های 2004 تا 2007 به عنوان مدیر کل این سازمان مشغول فعالیت بوده است.

مدت فعالیت ژنرال "اختر عبدالرحمن" که از سال‌ 1980 تا 1987 مدیر کلی این سازمان را به عهده داشت، طولانی‌ترین زمان اداره این سازمان توسط یک فرد بود. این زمان مصادف با فعالیت ISI علیه حضور شوروی سابق در افغانستان بود.

اسامی مدیران این سازمان از ابتدا تا کنون:

- سرتیپ ریاض حسین از سال 1959 تا 1966 میلادی

- سرتیپ محمد اکبرخان از سال 1966 تا 1971 میلادی

- ارتشبد غلام‌جیلانی خان از سال 1971 تا 1978 میلادی

- ارتشبد محمد ریاض‌خان از سال 1978 تا 1980 میلادی

- ژنرال اختر عبدالرحمن از سال 1980 تا 1987 میلادی

- ژنرال حمید گل از سال 1987 تا 1989 میلادی

- ژنرال شمس‌الرحمان کلو از سال 1989 تا 1990 میلادی

- ژنرال اسد درانی از سال 1990 تا 1992 میلادی

- ژنرال جاوید ناصر از سال 1992 تا 1993 میلادی

- ژنرال جاوید اشرف قاضی از سال 1993 تا 1995 میلادی

- ارتشبد نسیم رانا از سال 1995 تا 1998 میلادی

- ژنرال ضیاءالدین بت از سال 1998 تا 1999 میلادی

- ژنرال محمود احمد از سال 1999 تا 2001 میلادی

- ژنرال احسان‌الحق از سال 2001 تا 2004 میلادی

- ژنرال اشفاق پرویز کیانی از سال 2004 تا 2007 میلادی

- ژنرال ندیم تاج از سال 2007 تا 2008 میلادی

- ژنرال احمد شجاع پاشا از سال 2008 تا 2012 میلادی

در حال حاضر نیز ژنرال ظهیر الاسلام به عنوان رئیس جدید این سازمان منصوب و جایگزین ژنرال شجاع پاشا شده است.

ژنرال ظهیر الاسلام 55 ساله، اهل منطقه "کهوتا" بوده و فارغ‌التحصیل "دانشکده نظامی پاکستان" می‌باشد.

وی در یک خانواده نظامی متولد شده است. پدر وی سرهنگ بازنشسته ارتش بود و 3 برادر وی نیز افسران بازنشسته ارتش هستند.

وی افسر فرمانده در زمان مشرف و نیز عضو واحد پیاده نظام ارتش پنجاب بود. ظهیرالاسلام پیش از انتصاب به عنوان رئیس ISI، به عنوان فرمانده سپاه پنجم کراچی خدمت می‌کرد.

وی همچنین یکی از طرف‌ها در مذاکرات میان آمریکا و پاکستان بوده است.

انتهای پیام/ق

   


نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری:
ارتباط تنگاتنگ رهبری با دانشجویان دشمنان را ناکام گذاشته است

خبرگزاری فارس: نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری گفت: ارتباط تنگاتنگ و صمیمانه مقام معظم رهبری با دانشجویان تمام برنامه‌های دشمنان را خنثی کرده و موجب غالب شدن فضای مذهبی و عفت و حجاب در دانشگاه‌ها شده است.

خبرگزاری فارس: ارتباط تنگاتنگ رهبری با دانشجویان دشمنان را ناکام گذاشته است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام بعدازظهر امروز در دیدار اعضای شورای ناحیه مقاومت دانشجویی سپاه این استان با اشاره به ظرفیت‎های بالا در تحقق اهداف بسیج دانشجویی اظهار داشت: آنچه تمام دشمنان نظام اسلامی و دانشجویان دنبال می‎کنند، ضعف و عدم وحدت مسئولان و دستگاه‎های مرتبط با فرهنگ و آموزه‎های دینی است.

وی افزود: با وحدت و همدلی می‎توان این مسئله که از مهم‏ترین دغدغه‏های پیش روی نظام است، را درمان و شاهد تحولی شگرف در امر تربیت و تعالی دانشجویان بود.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: به جرات می‎توان گفت: 80 تا 90 درصد سرمایه‌گذاری دشمن در راستای تخریب و مقابله با نظام اسلامی در دانشگاه‌ها و متوجه دانشجویان است.

وی تصریح کرد: امروزه مهم‌ترین مراکز مورد نظر دشمن و مکان‌هایی که دشمن به آن‌ها طمع می‎ورزد، دانشگاه‌ها، نسل جوان و دانشجویان هستند.

نکونام خاطرنشان کرد: دشمن می‌داند که به وسیله دانشگاه‌ها می‌‌توانند به نظام جمهوری اسلامی ایران ضربه فکری و سیاسی وارد کرده و برای نظام چالش ایجاد کند.

وی بیان داشت: دشمن در مقاطعی نیز توانست از ضعف فکری و سیاسی مسئولان و دولت استفاده کند و در آینده نیز اگر این مسائل مهم و اساسی مورد غفلت مسئولان عرصه فکری در دانشگاه‌ها قرار بگیرد، رودست خواهیم خورد.

نکونام به ارتباط خوب مقام معظم رهبری با دانشجویان اشاره کرد و گفت: در پی دیدار با دانشجویان در دانشگاه‌ها و فراهم کردن فرصتی برای ملاقات دانشجویان با رهبر معظم انقلاب، این رابطه‌ها قوت بسیاری پیدا کرده، وضعیت دانشگاه‌ها بسامان‌تر شده و بصیرت دانشجویان نیز افزایش یافته است.

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: در دوران اصلاحات در دانشگاه‌ها حزب‌اللهی بودن مذموم و فضای طاغوت‌گونه در دانشگاه‌ها حاکم شده بود و با همین ارتباط تنگاتنگ مقام معظم رهبری و لطف پروردگار بود که تمام برنامه‌های دشمن خنثی شد و فضای مذهبی و عفت و حجاب بر آن فضای طاغوت‌گونه غالب شد.

امام جمعه شهرکرد ادامه داد: کشور ما در بحث دانشجویی از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است که اگر این ظرفیت‌ها به هم بپیوندند و در یک راستا دست به دست هم بدهند بسیار تاثیرگذارتر خواهند بود.

وی افزود: همچنین اگر دانشجویان بسیجی هم سر یک سفره بنشینند و از من گفتن‌ها بپرهیزند، بازدهی‌ها خیلی بیشتر می‌شود.

نکونام اضافه کرد: از دانشجویان بسیجی می‌خواهم که آگاهانه‌تر تصمیم بگیرند و فریب ترفندها و تبلیغات منفی دشمن را نخورند.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری همچنین از سرکشی دانشجویان از مناطق محروم و کمک به محرومان تشکر و قدردانی کرد.

انتهای پیام/ی20

   


دشمنان از ایران قدرتمند هراس دارند

یکشنبه 21 اسفند 1390 نویسنده: ramin h |

رئیس‌جمهور در جمع مردم ساوجبلاغ:
دشمنان از ایران قدرتمند هراس دارند

خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور در جمع مردم ساوجبلاغ با اشاره به توطئه کشورهای غربی و بدخواهی فریب‌خوردگان داخلی تأکید کرد: دشمنان ما از ایران اباد و قدرتمند هراس دارند.

خبرگزاری فارس: دشمنان از ایران قدرتمند هراس دارند

به گزارش خبرگزاری فارس از استان البرز، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور کشورمان دقایقی قبل در ادامه چهارمین سفر استانی هیئت دولت در جمع مردم ساوجبلاغ حضور یافت و در اجتماع با شکوه مردم این شهرستان طی سخنانی گفت: اولویت اصلی دولت امروز در عرصه داخلی ساختن ایران است و هیچ امری مهم‌تر از تلاش برای توسعه کشور نیست.

وی تصریح کرد: نقطه اصلی بدخواهی دشمنان و توطئه غربی‌ها علیه کشورمان نیز همین موضوع است.

وی ادامه داد: دشمنان خارجی با بدخواهان داخلی برای ایجاد مانع در برابر توسعه و آبادانی کشور دسیسه می‌کنند چرا که از ایرانی آباد و قدرتمند هراس دارند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: علت این است که اقتدار جمهوری اسلامی مانع زیاده‌خواهی و توسعه‌طلبی کشورهای زورگو بوده و توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی در همه عرصه‌ها الگویی مناسب برای ملت‌های مستقل خواهد بود.

احمدی‌نژاد تأکید کرد: امروز ساختن ایران مأموریتی انقلابی و آرمانی بر دوش همه ملت ایران است و هر کس که خود را ایرانی می‌داند باید در این راه تلاش کند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: عزت ایران به طور قطع عزت توحید بوده و موجب برافراشتن پرچم توحید و عدالت می‌شود اما باید توجه داشت که تحقق این مهم نیازمند کار و تلاش همگانی است.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های دولت برای توسعه و ساختن ایران اشاره کرد و گفت: سه اولویت مهم در دستور کار ما قرار دارد که نخستین آن ایجاد اشتغال است.

احمدی‌نژاد گفت: امروز همه امکانات کشور برای ایجاد اشتغال از سوی دولت بسیج شده و ما به دنبال ریشه‌کن کردن بیکاری از سرزمین نورانی ایران هستیم.

احمدی‌نژاد تأکید کرد: با توجه به منابع و استعدادهای انسانی شگرف و به ویژه حضور جوانانی لایق تحقق این مهم مقدور خواهد بود.

احمدی‌نژاد تأکید کرد: برای کشوری که دارای این منابع و چنین جوانانی است وجود عده زیادی از جوانان فاقد شغل زیبنده نیست و دولت برای حل این مشکل تلاش ویژه دارد.

احمدی‌نژاد گفت: ما به دنبال این هستیم که در یک طرح ضربتی تا پایان دولت دهم بیکاری را ریشه‌کن کنیم و مطمئن هستم این مهم شدنی خواهد بود.

وی در ادامه به دومین برنامه مهم دولت برای توسعه به کشور اشاره کرد و گفت: این برنامه در قالب طرح مسکن مهر اجرایی شده و مصمم هستیم تا پایان دولت دهم در هیچ کجای کشور افراد بی‌خانه وجود نداشته باشد.

وی تأکید کرد: خوشبختانه در سراسر کشور طرح مسکن مهر با جدیت در حال پیگیری است و به عنوان نمونه در استان البرز هم‌اکنون 100 هزار واحد مسکن مهر در دست احداث است.

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود برنامه سوم و مهم دولت برای حل مشکلات کشور را اجرایی قانون هدفمندی یارانه‌ها توصیف کرد و گفت: این قانون در راستای اجرا و تحقق عدالت است.

وی گفت: از ابتدا هم کسانی که با عدالت میانه خوبی نداشتند در برابر اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مانع‌تراشی می‌کردند اما به فضل الهی دولت و ملت در برابر این تلاش‌ها مقاومت کرده و دستاوردهای بزرگی نصیب کشور شد.

احمدی‌نژاد گفت: یکی از این دستاوردها صرفه‌جویی ۱۶ میلیارد دلار در مصرف فرآورده‌های نفتی است که این رقم برای توسعه و آبادانی کشور هزینه می‌شود.

وی افزود: تبلیغات زیادی علیه این قانون وجود دارد و مانع‌تراشی‌های بسیاری می‌شود اما مردم ما با جدیت و حمایت از دولت اجرایی قانون را عملیاتی می‌کنند.

احمدی‌نژاد در بخش پایانی سخنانی خود به مصوبات سفر اخیر دولت به شهرستان ساوجبلاغ اشاره کرد و گفت: در این سفرها ۱۱۰ مصوبه داشتیم که 35 مصوبه اجرایی شده و ۳۰ مصوبه نیز در دست اجراست.

وی در پایان گفت: در جلسه امشب هیئت دولت ابتدا مصوباتی که اجرا نشد مورد بررسی و تمهیدات لازم برای برطرف شدن موانع اتخاذ خواهد شد.

انتهای پیام/آ10

   


ممنوعیت ورود لاستیک فرسوده به رشت

یکشنبه 21 اسفند 1390 نویسنده: ramin h |

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی رشت خبر داد
ممنوعیت ورود لاستیک فرسوده به رشت

خبرگزاری فارس: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی رشت از ممنوعیت ورود لاستیک فرسوده به دلیل نزدیکی چهارشنبه آخر سال به این شهر خبر داد.

خبرگزاری فارس: ممنوعیت ورود لاستیک فرسوده به رشت

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، تیمور شهیدی مقدم عصر امروز در جلسه کارگروه ارتقای امنیت اجتماعی گیلان به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای چهارشنبه آخر سال در این شهر اشاره کرد و اظهار داشت: آمادگی برای ایجاد ترافیک روان در چهارشنبه آخر سال در شهر رشت وجود دارد.

وی حجم سفر در اسفند ماه در مرکز شهر رشت را بسیار عنوان کرد و افزود: نیروها برای کنترل ترافیک چهارشنبه آخر سال از آمادگی کامل برخوردارند و از راه‌بندان‌های صوری جلوگیری می‌شود.

شهیدی مقدم از ممنوعیت ورود لاستیک فرسوده به دلیل نزدیکی چهارشنبه آخر سال به رشت خبر داد و تصریح کرد: جرثقیل‌ها در حالت آماده‌باش هستند و از توقف خودروها در مناطق ممنوع جلوگیری می‌شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی رشت با اشاره به تصویب قانون جدید رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی در اسفند ماه سال گذشته خاطرنشان کرد: تعداد 3 هزار کشته از ابتدای سال جاری تا کنون نسبت به سال گذشته در کشور کمتر است.

وی تعداد خودروهای کشور را در حال حاضر بالغ بر 14 میلیون خودرو دانست و بیان داشت: تعداد کشته شدگان تصادفات رانندگی در حال حاضر به 23 هزار نفر در کشور کاهش پیدا کرده است.

به گفته شهیدی مقدم، سالانه تعداد 17 هزار نفر به دلیل تصادفات ناشی از رانندگی در کشور مجروح می‌شوند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گیلان نیز در این جلسه به فعالیت مسافر کاشانه‌ها در ایام تعطیل به‌ویژه در روزهای بارانی در این استان اشاره کرد و گفت: مجری ساماندهی طرح مسافر کاشانه‌های گیلان مشخص شده است.

نادر ذاکری با بیان اینکه بخش خصوصی در بحث مسافر کاشانه‌ها ورود کرده است، افزود: اطلاعات مسافر کاشانه‌ها جمع‌آوری می‌شود.

وی از شناسنامه‌دار شدن مسافر کاشانه‌ها در گیلان خبر داد و تصریح کرد: دفاتر گردشگری، سفره‌خانه‌ها و بخش‌های خصوصی گردشگری قبل از ساعت شش روز سه‌شنبه به دلیل خطرهای احتمالی چهارشنبه آخر سال تعطیل می‌شوند.

انتهای پیام/آ20

   


کدخدایی به فارس خبر داد
شورای نگهبان صحت انتخابات در 20 حوزه انتخابیه دیگر را تأیید کرد

خبرگزاری فارس: شورای نگهبان صحت انتخابات در 20 حوزه انتخابیه دیگر را تأیید کرد.

خبرگزاری فارس: شورای نگهبان صحت انتخابات در 20 حوزه انتخابیه دیگر را تأیید کرد

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: مطابق ماده 73 قانون انتخابات، پرونده‌های 20 حوزه انتخابیه در جلسه شورای نگهبان مطرح و صحت انتخابات این حوزه‌ها مورد تایید قرار گرفت.

وی اسامی 20 حوزه انتخابیه تأییدشده را به شرح ذیل اعلام کرد:

1- بناب

2- مینودشت، کلاله، گالی‌کش و مراوه تپه

3- مراغه و عجب شیر

4 گنبدکاووس

5- بوشهر، گناوه و دیلم

6- سمنان و مهدی‌شهر

7- نقده و اشنویه

8- سلماس

9- نوشهر و چالوس

10- مشهد و کلات

11- مریوان و سروآباد

12- ماکو، چالدران، پلدشت و شوط

13- دلفان و سلسه

14- بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه

15- الیگودرز

16- فلاورجان

17- نجف‌آباد، پیران و کرون

18- فریدن، چادگان و فریدون‌شهر

19- فریمان، سرخس، بخش‌های احمدآباد و رضوی

20- تربت حیدریه، مه‌‌ولات و زاوره

انتهای پیام/

   


گزارش فارس از دیدار دوستانه تیم ملی فوتسال بانوان و هنرمندان
شکست 10 بر 5 تیم هنرمندان و گل‌‌زنی مونا زندی‌حقیقی و شراره رخام

خبرگزاری فارس: دیدار دو تیم ملی فوتسال بانوان و هنرمندان امروز در سالن ورزشی غدیر تهران به نفع کودکان بی‌سرپرست برگزار شد.

خبرگزاری فارس: شکست 10 بر 5 تیم هنرمندان و گل‌‌زنی مونا زندی‌حقیقی و شراره رخام
گزارش تصویری مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار سینمایی باشگاه خبری فارس «توانا»، دیدار دو تیم ملی فوتسال بانوان و هنرمندان از ساعت 14:45 امروز در سالن ورزشی غدیر تهران به نفع کودکان بی‌سرپرست برگزار شد.

در تیم فوتسال هنرمندان بازیکنانی چون مونا زندی‌حقیقی، نفیسه لطیفیان، بهناز خیاط، شراره رخام، مهتاب رباطی، متین ستوده، مریم خدارحمی، الهام اصغری، مهناز محمدی، پگاه آهنگرانی، آزاده اخلاقی، الهام صفوی‌زاده و با سرمربی‌گری نیلوفر اردلان بازی کردند.

این بازی دوستانه قرار بود ساعت 14 امروز برگزار شود که با 45 دقیقه تأخیر آغاز شد و هنرمندان با لباس‌های صورتی رنگ وارد زمین شدند.

البته قبل از بازی هنرمندان و تیم ملی فوتسال به دلیل حضور زیاد عکاسان، با یکدگر عکس‌های بسیاری انداختند که در این میان پگاه آهنگرانی علاقه زیادی به این موضوع نشان می‌داد.

هنرمندان در این دیدار دوستانه قوانین را به خوبی نمی‌دانستد و به خوبی نیز بازی نمی‌کردند، به همین دلیل بازیکنان تیم ملی بسیار آهسته و همپای آنان بازی کردند تا یک بازی دوستانه رقم بخورد نه یک دیدار رقابتی.

نیمه اول این بازی با نتیجه مساوی 3 بر 3 به پایان رسید، اما در نیمه دوم ترکیب تیم هنرمندان تغییر کرد و چند بازیکنان ملی‌پوش به ترکیب تیم هنرمندان اضافه شد و در ادامه باز هم شاهد یک بازی آرام و دوست داشتنی بودیم.

نتیجه این بازی در نهایت 10 بر 5 به سود تیم ملی فوتسال بانوان به پایان رسید.

مونا زندی‌حقیقی در دقیقه 16، شراره رخام در دقیقه 19 و 27، آزاده اخلاقی در دقیقه 26 و مهناز محمدی در دقیقه 27 گل‌های تیم هنرمندان را وارد دروازه حریف کردند.

پس از پایان بازی وجوه نقدی برای کمک به کودکان بی‌سرپرست جمع‌آوری شد و علاوه بر آن بازارچه خیریه‌ای نیز برای تهیه مایحتاج شب عید نیازمندان برپا شد.

انتهای پیام/ی

   


رحمتی فینال جام حذفی را از دست داد

یکشنبه 21 اسفند 1390 نویسنده: ramin h |

به دلیل مصدومیت
رحمتی فینال جام حذفی را از دست داد

خبرگزاری فارس: هافبک تیم استقلال دیدار فینال جام حذفی تیمش مقابل شاهین بوشهر را از دست داد.

خبرگزاری فارس: رحمتی فینال جام حذفی را از دست داد

 به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت باشگاه استقلال، کیانوش رحمتی، هافبک دفاعی استقلال روز گذشته در بازی برابر راه‌آهن به دلیل مصدومیت زمین مسابقه را ترک کرد.

رحمتی در این خصوص گفت: با توجه به مصدومیتم، فینال جام‌حذفی را از دست دادم اگرچه که خیلی دوست داشتم در این دیدار بتوانم بازی کنم و نمایش خوبی را نیز از خود ارائه دهم، اما متأسفانه به فینال نمی‌رسم.

رحمتی افزود: امروز بعدازظهر جواب MRI خود را می‌گیرم تا ببینم میزان مصدومیتم تا چه حدی است. امیدوارم در این شرایط حساس که استقلال در پیش دارد و با توجه به تعداد مصدومانی که داریم، مصدومیتم طوری نباشد که در کنار تیم نباشم.

انتهای پیام/م

   


درباره وبلاگ

خبر و خبرهای حقیقی و موثق روز دنیا، آنچه در دنیا می گذرد.
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :